Kontrola korespondencji więźniów
STRASBURG
Przepisy muszą być precyzyjne
Kontrola korespondencji więźniów
MAREK ANTONI NOWICKI Przepisy umożliwiające kontrolękorespondencji więźniów muszą chronić przed arbitralnością władzy.
Calogero Dianę oskarżono przynależność do organizacji Czerwone Brygady i aresztowano we wrześniu 1970 r. W lutym 1981 r. został skazany na 27 lat więzienia i grzywnę. W listopadzie 1985 r. Apelacyjny Sąd Przysięgłych w Mediolanie zmienił karę na dożywocie.
Ze względu na charakter przestępstw oraz przynależność do specjalnej kategorii więźniów sędzia odpowiedzialny za wykonanie kary w więzieniu Palmi nakazał cenzurowanie korespondencji Diany. Od grudnia 1988 r. do czerwca 1989 r. jego sześć listów zatrzymano do kontroli -- dwa z nich dotyczyły skargi do Europejskiej Komisji Praw Człowieka. W styczniu 1989 r. adwokat Diany wystąpił do sędziego z wnioskiem o uchylenie cenzury. Jego zdaniem środek ten naruszał prawo do obrony, w tym czasie zostały bowiem wszczęte przeciwko Dianie dwie inne sprawy karne. Sędzia stwierdził jednak, że cenzura jest uzasadniona, m. in. ze wględu na raport dyscyplinarny sporządzony w więzieniu Ascoli Piceno. Postanowił jednak przekazać wniosek adwokata do Służby Więziennej z prośbą o opinię, czy utrzymywanie cenzury jest zgodne z prawem. W odpowiedzi z czerwca 1989 r. z nalazło się stwierdzenie, iż cenzura...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta