Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kontrola korespondencji więźniów

01 kwietnia 1997 | Prawo | MA

STRASBURG

Przepisy muszą być precyzyjne

Kontrola korespondencji więźniów

MAREK ANTONI NOWICKI Przepisy umożliwiające kontrolękorespondencji więźniów muszą chronić przed arbitralnością władzy.

Calogero Dianę oskarżono przynależność do organizacji Czerwone Brygady i aresztowano we wrześniu 1970 r. W lutym 1981 r. został skazany na 27 lat więzienia i grzywnę. W listopadzie 1985 r. Apelacyjny Sąd Przysięgłych w Mediolanie zmienił karę na dożywocie.

Ze względu na charakter przestępstw oraz przynależność do specjalnej kategorii więźniów sędzia odpowiedzialny za wykonanie kary w więzieniu Palmi nakazał cenzurowanie korespondencji Diany. Od grudnia 1988 r. do czerwca 1989 r. jego sześć listów zatrzymano do kontroli -- dwa z nich dotyczyły skargi do Europejskiej Komisji Praw Człowieka. W styczniu 1989 r. adwokat Diany wystąpił do sędziego z wnioskiem o uchylenie cenzury. Jego zdaniem środek ten naruszał prawo do obrony, w tym czasie zostały bowiem wszczęte przeciwko Dianie dwie inne sprawy karne. Sędzia stwierdził jednak, że cenzura jest uzasadniona, m. in. ze wględu na raport dyscyplinarny sporządzony w więzieniu Ascoli Piceno. Postanowił jednak przekazać wniosek adwokata do Służby Więziennej z prośbą o opinię, czy utrzymywanie cenzury jest zgodne z prawem. W odpowiedzi z czerwca 1989 r. z nalazło się stwierdzenie, iż cenzura...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1037

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament