Fiasko Helsinek
NATO
Rosja wydaje się uzyskiwać współuczestnictwo w sojuszu przed nowymi kandydatami
Fiasko Helsinek
HENRY KISSINGER :
Ci z nas, którzy zostali wychowani w przekonaniu, że sojusz atlantycki jest kamieniem węgielnym amerykańskiej polityki -- i którzy wciąż są o tym przekonani -- z głęboką melancholią przyjmą rezultaty helsińskiego szczytu prezydenta Billa Clintona z Borysem Jelcynem.
Popierałem powiększenie NATO jako sposób naprawienia historycznej krzywdy i wzmocnienia obrony Europy Środkowej oraz moralnej i politycznej spójności wspólnoty atlantyckiej. Jednak uzyskanie w Helsinkach zgody Rosji na decyzję, której Moskwa nie była w stanie zapobiec, zostało osiągnięte za zbyt wygórowaną cenę. Stoimy w przededniu powiększenia NATO poprzez posunięcia, które podważają jego zdolność do spełniania trzech funkcji, jakie sprawiały, że było ono gwarantem pokoju przez prawie pół wieku:
* szybkie, bezpieczne i szczere konsultacje pomiędzy podobnie myślącymi państwami w najważniejszych sprawach międzynarodowych;
* efektywne reagowanie na kryzy-
sy; * wiarygodny system odstraszania, podległy sprawnemu dowództwu wojskowemu.
Porozumienie osiągnięte w Helsinkach postawiło pod znakiem zapytania każdą z tych funkcji. Rada NATO, na której...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta