Trzeba pamiętać o polskich interesach
Niebezpieczeństwa deregulacji
Trzeba pamiętać o polskich interesach
Wł ODZIMIERZ W. BOJARSKI
Czy nasz kraj "dojrzał" do zmian w polityce i gospodarce energetycznej w tym samym stopniu co kraje zachodnie? Czy nie grożą nam już żadne konflikty międzynarodowe, a sprawy suwerenności, bezpieczeństwa energetycznego i interesu narodowego mogą być pozostawione niezależnej agencji regulacyjnej i niewidzialnej, może obcej, ręce rynku? Czy nasze systemy energetyczne różnych nośników energii są już dostatecznie rozwinięte, skoro mówi się o potrzebie ponownej elektryfikacji niektórych rejonów kraju, agaz tam w ogóle nie dociera? Czy jest dostatecznie dużo wolnego polskiego kapitału na wykupienie naszych obiektów energetycznych?
Przynajmniej na niektóre z tych pytań trzeba odpowiedzieć przecząco. Ale problem pozostaje i jest bardzo trudny. Tym bardziej że w okresie transformacji zostały zatarte kryteria suwerenności gospodarczej i interesu narodowego oraz osłabione instytucje stojące na ich straży, a nie brakuje zagrożeń zewnętrznych. W tych warunkach sugerowany nam pakiet tzw. rozwiązań rynkowych, z decentralizacją organizacyjną, z wolnym dostępem do sieci i prywatyzacją obiektów wytwórczych, łatwiej doprowadzi np. w gazownictwie do powstania nowego, jeszcze silniejszego, monopolu energetycznego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta