Nadal wiele znaków zapytania
Nowelizacja ustaw o adwokatach i radcach prawnych
Nadal wiele znaków zapytania
WITOLD DANIłOWICZ
Wprawdzie o zmianach dotyczących ustawy -- Prawo o adwokaturze oraz ustawy o radcach prawnych napisano już bardzo dużo, lecz uwagi komentatorów umknęła kwestia sposobu wykonywania obu zawodów prawniczych.
Ustawa ta, nad którą ponownie będzie debatować Sejm po poprawkach Senatu, jest bez wątpienia znaczącym krokiem w kierunku uregulowania kwestii świadczenia pomocy prawnej w Polsce. Zasadniczym zarzutem, jaki można jej postawić, jest brak jednoznacznego określenia, kto może świadczyć pomoc prawną. Autorzy zdają się zakładać, że świadczenie pomocy prawnej to wyłączna domena adwokatów iradców prawnych. Tymczasem jednak w polskim ustawodawstwie brak przepisu zabraniającego osobie z wykształceniem prawniczym, lecz nie będącej ani adwokatem, ani radcą prawnym doradzania w kwestiach prawnych. (Nie mówiąc już o tym, że to samo może robić osoba nie mająca wykształcenia prawniczego) . Nawet gdyby przyjąć, jak sugerują niektórzy, że zasada taka daje się wyinterpretować z ustawy -- Prawo o adwokaturze czy ustawy o radcach prawnych, to żadna z nich nie zawiera sankcji za jej naruszenie. Brak sankcji powoduje oczywiście, że przestrzegania zasady nie można wyegzekwować. Dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta