Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warto zapłacić za opcję kupna

10 kwietnia 1997 | Ekonomia | KŻ

GIEŁDA

Obrót instrumentami pochodnymi

Warto zapłacić za opcję kupna

KAROL ŻYCZKOWSKI

W maju 1885 r. "The Economist" informował o wzroście zainteresowania opcjami kupna i sprzedaży papierów wartościowych na giełdzie nowojorskiej. Sto lat później, w latach 80. naszego wieku, nastąpił gwałtowny rozwój rynku pochodnych instrumentów finansowych. Oprócz opcji kupna i sprzedaży papierów wartościowych (lub innych instrumentów pierwotnych) oraz kontraktów terminowych typu forward i futures pojawiają się kontrakty wymiany swap, różnego typu opcje na stopy procentowe, opcje na swap (swaption) , opcje na futures, opcje złożone i egzotyczne, arynek nadal wymusza tworzenie nowych i nstrumentów pochodnych.

Kontrakty terminowe forward i futures zobowiązują obie strony do zawarcia w określonej przyszłości transakcji przy ustalonej cenie instrumentu pierwotnego (np. towaru, walut, obligacji) . Kontrakt typu forward zawierany jest bezpośrednio między kupującym i sprzedającym, a futures jest kontraktem pośrednim, którym można obracać na giełdzie. Z kolei opcja daje nabywcy prawo zakupu (opcja kupna) lub sprzedaży (opcja sprzedaży) instrumentu finansowego przy ustalonej cenie wykonania w określonym czasie. Opcja amerykańska pozwala na dokonanie transakcji w dowolnym czasie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1045

Spis treści
Zamów abonament