Handel w świetle jupiterów
Z NFI na giełdzie
Handel w świetle jupiterów
W początkowym etapie wprowadzania programu NFI dość popularne było przekonanie, że na giełdę szybko trafi znaczna część objętych nim spółek. Tymczasem okazało się, że większość funduszy dotychczas nie spieszyła się ze składaniem prospektów do Komisji Papierów Wartościowych.
W ubiegłym roku złożono tych prospektów tylko osiem, komisja dopuściła do obrotu publicznego 7 spółek, a inauguracja notowań pierwszej spółki z programu NFI nastąpiła dopiero w tym roku. Nie było też dotychczas przypadku, aby fundusz sprzedawał w ofercie publicznej pakiet wiodący akcji.
Prawne ograniczenia
Ograniczenia wzbywaniu akcji w obrocie publicznym wynikają z kilku obowiązujących przepisów. Zgodnie z art. 72 prawa o publicznym obrocie każdy, kto dysponuje na walnym zgromadzeniu liczbą głosów przekraczającą 10 proc. , nabywając lub zbywając następne akcje w ilości 2 lub więcej proc. , jest zobowiązany w ciągu 7 dni od zawarcia transakcji poinformować o niej KPW, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz spółkę. Do chwili poinformowania nie wolno nabywać lub zbywać większej liczby akcji.
Równocześnie jednak prawo o publicznym obrocie oraz akty wykonawcze do tej ustawy wyznaczają warunki, po spełnieniu których można nabyć większy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta