Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warunek wolności prasy

16 kwietnia 1997 | Prawo | MA

Ochrona źródeł informacji

Warunek wolności prasy

MAREK ANTONI NOWICKI

Poważne dziennikarstwo nie może istnieć bez poufnych źródeł informacji, armii informatorów wśród polityków, ludzi biznesu, urzędników itd. Trudno sobie wyobrazić media zdane wyłącznie na łaskę oficjalnych komunikatów i rzeczników prasowych. Wiele ważnych faktów nie ujrzałoby światła dziennego bez osób, które elegancko nazywamy poufnymi źródłami informacji.

Immunitet pozwalający dziennikarzowi odmówić ujawnienia źródła informacji stanowi jedną z podstawowych gwarancji właściwej roli prasy w demokratycznym społeczeństwie.

Pojawia się jednak pytanie, czy może on być bezwzględny. W jakich sytuacjach można zadać dziennikarzowi pytanie, skąd wie o tym, co napisał?

Temat ten w Polsce znowu nabrał ostrości za sprawą proponowanego art. 180 § 2 nowego kodeksu postępowania karnego (patrz obok tekst Żanety Semprich) . A jak kwestię tę regulują przepisy w innych krajach?

Francja

Znowelizowany 4 stycznia 1993 r. kodeks postępowania karnego w art. 109 ust. 2 postanawia: "Dziennikarz, który składa zeznania jako świadek w związku z wiadomościami uzyskanymi przy wykonywaniu swoich zawodowych obowiązków, jest uprawniony do nieujawniania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1050

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament