Japońskiekonglomeraty przemysłowe
Keiretsu
Japońskiekonglomeraty przemysłowe
O wielkości i sile japońskich przedsiębiorstw decyduje system wzajemnych powiązań, które sprawiają, że nawet duże firmy, jak Sony, Hitachi czy Toyota zawsze mogą liczyć na swoich braci z tej samej grupy przemysłowej. W obrębie każdego z działających w Japonii konglomeratów, jego członkowie mogą uzyskać łatwy dostęp do kapitału, nowoczesnych technologii i zasobów ludzkich. Członków grupy łączy nie tylko wspólnota interesów wynikających z posiadania wzajemnie mniejszych lub większych pakietów swoich akcji (akcjonariat krzyżowy) , ale przede wszystkim silne poczucie lojalności mające swoje źródło w tradycji japońskiej i najnowszej historii gospodarczej tego kraju.
Do najbardziej wpływowych grup kapitałowych w Japonii należą: Mitsui, Mitsubishi, Sumitomo, Fuyo, Sanwa i DKB -- czyli tzw. wielka szóstka. Nieoficjalnie wiadomo, że z tymi sześcioma grupami związanych jest około 12 tys. firm, oficjalnie natomiast wymienia się 189 przedsiębiorstw. Niezależne badania sondażowe wykonane przez japoński urząd do spraw uczciwej konkurencji wykazały, że przedsiębiorstwa wchodzące w skład "wielkiej szóstki" kontrolują trzecią część kapitału, 27 proc. handlu i 25 proc. produkcji przemysłowej całej Japonii.
Tajna broń
Dopiero kilka lat temu badania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta