Brud niestraszny, promienie tak
TECHNIKA JňDROWA
Napromienianie żywności -- polskie doświadczenia
Brud niestraszny, promienie tak
Roczny obrót w handlu międzynarodowym napromieniowanymi przyprawami szacuje się na ok. 450 tys. ton, w Polsce -- ok. 250 ton. Ponad 20 krajów stosuje na skalę przemysłową napromieniowanie żywności.
Kraje UE uzgodniły, iż najdalej do 2000 r. zrezygnują ze stosowania tlenku etylenu do wyjaławiania przypraw ze względu na jego kancerogenność.
W Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej wybudowano Doświadczalną Stację Radiacyjnego Utrwalania Płodów Rolnych we Włochach pod Warszawą. Stacja wyposażona jest w dwa urządzenia radiacyjne. Są to liniowe akceleratory elektronów "Pilot" i "Elektronika".
W ramach programu naukowo-badawczego "Metody radiacyjne w rolnictwie" opracowane zostały technologie radiacyjnego utrwalania cebuli, ziemniaków, czosnku, pieczarek, ziół, przypraw, preparatów białkowych, mięsa odzyskiwanego z kości oraz pasz dla ryb, drobiu i wybranych grup zwierząt. W praktyce radiację stosuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta