Niekonwencjonalne źródła energii
- Prąd z niczego
- Nadzieja w podmuchach
- Miasto bez dymiących kominów
- Kotły z komputerem
Można produkować energię nie niszcząc natury
Prąd z niczego
Udział energii odnawialnej, produkowanej przy wykorzystaniu siły wiatru, wody, słońca, ciepła Ziemi, czy powstającej w wyniku spalania biomasy (odpady drewniane, biogaz) jest w bilansie energetycznym Polski znikomy - poniżej 1 proc. Obowiązujące w Polsce prawo praktycznie uniemożliwia rozwój tej najczystszej gałęzi energetyki. Nowe prawo energetyczne - po ostatniej decyzji posłów - niewiele pod tym względem zmieni.
Na świecie energetyka odnawialna rozwija się bardzo dynamicznie. Wielkość jej produkcji będzie się podwajała co 8 lat. Już teraz roczne obroty na rynku technologii dla energetyki niekonwencjonalnej wynoszą 40 mld ECU. W Europie wynoszą one jedynie ok. 1,9 mld USD, ale będą rosły. Obecnie w UE 6 proc. energii pochodzi ze źródeł odnawialnych. Do 2005 r., na mocy deklaracji madryckiej z 1994 r. w UE udział energii odnawialnej w bilansie energii pierwotnej wyniesie 15 proc. Po przystąpieniu do UE normy te będą obowiązywały również w Polsce. Jednak, aby było to możliwe, decyzje promujące rozwój energetyki odnawialnej musiałyby zostać podjęte już dzisiaj.
W Polsce nie istnieje żaden system wspierający
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta