Niewygodny bunt Żydów
Michał Wójcik po kapitalnych wywiadach z Lucjanem „Sępem" Wiśniewskim – likwidatorem z kontrwywiadu AK – oraz Zofią Posmysz, więźniarką Auschwitz, w swej nowej opowieści kreśli obraz miejsca wyjętego z obrazów Hieronima Boscha.
Obok wsi Treblinka znajduje się leśna polana. O tym, że w czasie wojny znajdowało się tam największe miejsce zagłady Żydów w Europie, świadczy droga wyłożona kawałkami macew, pomnik, wokół którego wbito kamienie symbolizujące miasta, z których przywieziono ofiary, chropowata powierzchnia, w miejscu, gdzie znajdował się olbrzymi ruszt, na którym palono ludzi. Teren nie jest ogrodzony. Baraki, bramę wjazdową przed zakończeniem wojny rozebrano, zasiano trawę.
Można odnieść wrażenie, że to miejsce zapomniane. Chociaż zostało tam zabitych niemal milion Żydów przez Niemców, Austriaków i ich ukraińskich pomocników, to nie ma tam nawet muzeum z prawdziwego zdarzenia.
Michał Wójcik po kapitalnych wywiadach z Lucjanem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta