Kto przywiezie karty, kto policzy głosy
21 października wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz rady gmin i powiatów i sejmiki wojewódzkie. Oto najważniejsze pojęcia pomocne w rozumieniu zasad i organizacji wyborów.
I. ADMINISTRACJA WYBORCZA
1. Komisarz wyborczy
Pełnomocnik Państwowej Komisji Wyborczej umocowany do działania przez PKW na całe województwo lub jego część. Od stycznia 2018 r. wybiera się i umocowuje 100 komisarzy na 5-letnią kadencję. Komisarz wyborczy na obszarze, na którym został wybrany, m.in. powołuje terytorialne i obwodowe komisje wyborcze, zarządza druk kart w wyborach samorządowych, ustala zbiorcze wyniki do rad na obszarze województwa.
2. Urzędnik wyborczy
Urzędnik wyborczy powoływany jest przez szefa Krajowego Biura Wyborczego dla obszaru danej gminy. Do zadań urzędników wyborczych należy zapewnienie sprawnego funkcjonowania OKW, w szczególności:
1) przygotowanie i nadzór pod kierownictwem komisarza wyborczego nad przebiegiem wyborów w OKW;
2) tworzenie i aktualizowanie systemu szkoleń dla członków OKW;
3) organizowanie i prowadzenie szkoleń dla członków OKW;
4) dostarczenie kart do głosowania właściwym OKW;
5) sprawowanie nadzoru nad zapewnieniem właściwych warunków pracy OKW.
3. Terytorialne komisje wyborcze (TKW)
1) Wojewódzka komisja wyborcza – powołuje ją komisarz wyborczy o charakterze ogólnowojewódzkim spośród wyborców zgłoszonych przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta