Zatrudnianie cudzoziemców z przeszkodami
zatrudnienie Rosnący popyt na pracowników z zagranicy wydłuża czas załatwiania wiz i zezwoleń dla cudzoziemców spoza Unii. Może to utrudniać życie nawet takim inwestorom jak JP Morgan.
Zatory w polskich konsulatach w Indiach i ponadpółroczne niekiedy terminy uzyskania zezwoleń na pracę utrudniają działalność zarówno polskim pracodawcom, jak i zagranicznym inwestorom, w tym firmom z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Zatrudnia on już prawie 300 tys. osób świadczących usługi biznesowe w 35 językach obcych. Około 11 proc. pracowników to cudzoziemcy, w tym specjaliści i menedżerowie(tzw. ekspaci) skierowani z zagranicznych centrali koncernów, którzy pomagają wprowadzać u nas nowe, bardziej zaawansowane procesy. – Z naszych analiz wynika, że jeden ekspat tworzy 12 miejsc pracy dla Polaków – twierdzi Paweł Panczyj, dyrektor ds. rozwoju i członek zarządu Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL).
Nowi mają trudniej
Jak przyznaje Panczyj, problem barier administracyjnych, a zwłaszcza długotrwałych procedur utrudniających zatrudnianie obcokrajowców, to stały temat spotkań ABSL z przedstawicielami polskich władz i duże wyzwanie dla inwestorów. W tym szczególnie dla firm uruchamiających w Polsce nowe centra usług biznesowych albo tych, którzy szybko się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta