Czy to Europa znajdzie lek na chorobę Alzheimera
Patronat „Rz” | Bez innowacyjnej nauki nie ma przyszłości, dlatego UE przeznaczy na nią w ciągu najbliższych siedmiu lat aż 100 mld euro. Izabela Kacprzak
– To mają być wizje, które zrozumie i zaakceptuje zwykły obywatel, bo nauka europejska musi ponownie nawiązać kontakt z obywatelami. Zrozumieliśmy, że bez takich ambicji Europa nie dogoni światowych liderów technologii i nauki i nie ma co myśleć o rozwoju – mówił w środę w Katowicach Carlos Moedas, europejski komisarz ds. badań, nauki i innowacji. Opowiadał podczas sesji inaugurującej Nowy Przemysł Expo o idei przygotowywanego właśnie programu „Horyzont Europa" na lata 2021–2027.
„Horyzont", który wchodzi właśnie w fazę negocjacji na poziomie Parlamentu Europejskiego, ma mieć rekordowy budżet – ok. 100 mld euro. Opiera się na trzech filarach: open science (otwarta nauka), global challenges and industrial competitiveness (globalne wyzwania i konkurencyjność przemysłowa) i open innovation (otwarte innowacje).
Następca „Horyzontu 2020"
– Bez nauki nie ma przyszłości. Jeśli nauka nie będzie w centrum naszego zainteresowania, nie mamy co myśleć o przyszłości Europy, konkurencyjności jej gospodarki – podkreślał Moedas. Przyznał, że Europie brakuje tak śmiałych wyzwań jak zdobycie Księżyca przez Amerykanów.
„Horyzont Europa" ma także za zadanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta