Za wynoszenie danych grozi nawet dyscyplinarka
Świadome uzyskanie dostępu do poufnych informacji, których pracownik nie powinien znać, to naruszenie jego obowiązków. Ich udostępnienie konkurencji pracodawcy, to już naruszenie ciężkie.
Biorąc pod uwagę ochronę pracodawcy w relacji z pracownikiem – taką dyspozycję wskazuje szczególnie kodeks pracy. Zgodnie z art. 100 § 1 pkt 4 i 5 k.p. pracownik jest obowiązany zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, oraz przestrzegać tajemnicy określonej odrębnymi przepisami (por. orzeczenie Sądu Najwyższego z 18 stycznia 1935 r., I C 1863/34).
Często pracownicy nie wiedzą, że sam kodeks pracy nakłada na nich taki obowiązek. Pracodawca powinien więc, celem jasności, precyzji i uświadomienia zatrudnionych, określać w umowach o pracę, czym są informacje poufne.
Główną konsekwencją naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa może być rozwiązanie umowy z winy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta