Tania ochrona to zazwyczaj marna ochrona
To cena decyduje zwykle o wyborze firmy ochraniającej duże imprezy. Im niższa ona jest, tym bardziej iluzoryczne jest poczucie bezpieczeństwa ich uczestników. Konsekwencje takiego podejścia mogą być tragiczne w skutkach.
Zamach na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza wywołał dyskusję o bezpieczeństwie na dużych imprezach i imprezach masowych. Czy osoby biorące w nich udział mogą się czuć bezpiecznie?
Fikcja bezpieczeństwa
Prezesi firm ochrony przyznają, że od lat zabezpieczenie publicznych zgromadzeń, uroczystości czy plenerowych wydarzeń, zwłaszcza takich, które nie mają statusu imprez masowych, obwarowanych specjalną ustawą, to w kraju czysta fikcja. Zakończony tragicznie gdański finał WOŚP organizator – Regionalne Centrum Wolontariatu – zakwalifikował, według ustaleń mediów, jako imprezę o mniejszym znaczeniu, czyli po prostu „zajęcie drogi publicznej". W tej sytuacji to on samodzielnie wyznacza liczbę ochroniarzy i określa ich kwalifikacje wystarczające do zabezpieczenia wydarzenia.
– Takich imprez są w kraju tysiące i od lat, co do tego nie mam wątpliwości, podstawowym kryterium wyboru firmy ochrony jest najniższa cena – mówi Beniamin Krasicki, szef City Security, korporacji z krajowej czołówki branży. To ma swoje konsekwencje. – Z reguły do pilnowaniu porządku na incydentalnej imprezie zgłaszają się mniejsze, tanie spółki, wyspecjalizowane w podobnych usługach. Podstawowy atut firmy od „ochrony" imprez to zdolność do sprawnego zmobilizowania wystarczającej liczby „dusz" – przewidzianych planem ochrony – do kilkugodzinnej pracy na świeżym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta