Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gra o sens życia

09 lutego 2019 | Plus Minus | Małgorzata Stefanowicz
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita

W hierarchii społecznego prestiżu widać zmiany, które wydają się nieodwracalne, jak zawodowy awans kobiet. Co jest dziś w Polsce miernikiem sukcesu?
(R)Ewolucja preferencji kobiet i mężczyzn dokonuje się na naszych oczach.

 

Niełatwo podać jednoznaczną i prostą definicję społecznego prestiżu. Badacze zjawiska nierówności społecznych są zgodni, że władza, pieniądze i prestiż tworzą układ zamknięty, wzmacniany dodatkowo przez takie cechy, jak wykształcenie i zdrowie. W takim systemie prestiż ściśle wiąże się z uznaną pozycją społeczną. Jako psychologiczna nagroda motywuje on do przyciągania uwagi otoczenia, co w codziennym życiu staje się celem samym w sobie. Obiektem społecznej estymy są nie tylko własnoręcznie wypracowane dobra, ale również przedmioty niedostępne dla ogółu, elitarne. W tym drugim przypadku w naukach społecznych mówi się o tzw. efekcie snoba. Przynależność do grup uznawanych za renomowane – jedna z najważniejszych cech prestiżu – wiąże się z władzą i zamożnością, te zaś, na zasadzie sprzężenia zwrotnego, wzmagają uznanie i szacunek społeczeństwa.

Prestiż scala grupy interesu. Widać to na przykładzie środowisk prawniczych czy lekarskich, które dążą do utrzymania pozycji grupy ekskluzywnej, a zagrożenie statusu (a zatem i prestiżu) własnego środowiska spotyka się z ich stanowczymi reakcjami. Pragnienie zdobycia prestiżu i związanych z nim gratyfikacji wpływa na decyzje dotyczące wyboru szkoły dla dzieci, odpowiedniego sąsiedztwa czy nawet wspólnoty religijnej. W życiu społecznym rola prestiżu może się objawiać choćby poprzez „dyktaturę sukcesu".

Obok pożądania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11277

Wydanie: 11277

Zamów abonament