Młoda Rosja kontra Kreml
Na rosyjskiej scenie muzycznej wyrosło pokolenie artystów, którzy postawili władzę w bardzo niewygodnym położeniu, bo ta ich nie trawi, ale wie, że lepiej się z nimi dogadać. I dogaduje się z raperami na swój sposób.
17 października 2018 roku, jedenasta przed południem. W 150-tys. Kerczu na Krymie, podczas trwania zajęć, pustymi schodami Technikum Politechnicznego wspina się dobrze zbudowany osiemnastolatek o aryjskiej urodzie. Na drugim piętrze zostawia torbę podróżną, bierze ze sobą reklamówkę i schodzi piętro niżej. Przez dłuższą chwilę wsłuchuje się w ciszę korytarza. Następnie idzie do szkolnego bufetu, gdzie kładzie na krześle plastikową torebkę. Wraca na górę. O 11.40 dzwonek oznajmia przerwę. Bufet zapełniają uczniowie i nauczyciele. Reklamówka eksploduje, a w całym budynku wybucha panika. Skupiony Aryjczyk zmierza w kierunku biegającego tam i z powrotem tłumu. Zatrzymuje się na przedostatnim schodku, jego prawa dłoń, okryta rękawiczką, przeładowuje automatyczną strzelbę. Po zabiciu 21 osób i zranieniu ponad 50 chowa się w bibliotece. Znajdują go pod półką „Wojna 1941–1945". Leży na plecach w kałuży krwi, a na jego białym T-shircie przez całą klatkę piersiową ciągnie się napis „NIENAWIŚĆ".
31 października, 8.48 rano. Użytkownik komunikatora Telegram Walerian Panow na czacie „Sprawy buntownika" zapowiada zamach na Federalną Służbę Bezpieczeństwa, które „fabrykuje dowody i torturuje ludzi". O 8.52 do archangielskiej siedziby FSB przy Prospekcie Trockiego wchodzi siedemnastolatek w mocno opiętej granatowej kurtce i z plecakiem w dłoniach. Nie spuszczając...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta