Ruszył Sejm, powstała republika
Dr Janusz Sibora, historyk To było pierwsze święto narodowe w odrodzonej Polsce. Przypadło w poniedziałek, więc zawieszono pracę we wszystkich urzędach państwowych i komunalnych – w sądach, zakładach pracy i w szkołach.
Dokładnie sto lat temu, 10 lutego 1919 roku, Józef Piłsudski otworzył Sejm Ustawodawczy. Zaledwie trzy miesiące po odzyskaniu przez Polskę niepodległości ruszyły prace posłów z jeszcze niedawno trzech różnych zaborów. Jak to możliwe?
Zręby państwa budowano już pod zaborami. To np. działalność Tymczasowej Rady Stanu czy Rady Regencyjnej, które przygotowały projekty ordynacji wyborczej i wielu innych dokumentów, jakie umożliwiały tak szybkie przeprowadzenie wyborów, a tym samym zwołanie pierwszego Sejmu. Nie powinniśmy też dezawuować wkładu prawników, historyków i dziennikarzy, których praca może nie była tak spektakularna jak działania na frontach wojennych, ale dawała podstawy do funkcjonowania państwa.
Jaki nastrój panował w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta