Najważniejsze wyroki wydane w sprawach pracowniczych w 2018 r.
Pracodawca może uwolnić się od zobowiązań wynikających z porozumienia bez wręczania wypowiedzeń. Procedury wypowiedzeń może też uniknąć wstrzymując korzyści przyznane w układzie zbiorowym. A regulamin wynagradzania uchyli, mimo sprzeciwu związków zawodowych.
Rok 2018, podobnie jak poprzednie, obfitował w ważne orzeczenia sądów w sprawach dotyczących wielu polskich pracodawców. Wśród setek ubiegłorocznych orzeczeń dotyczących obszaru HR zwracamy uwagę na te, które są szczególnie ważne – rzucają nowe światło na sprawy dotąd oceniane odmiennie, utrwalają dopiero kształtujące się linie orzecznictwa w kwestiach spornych lub odnoszą się do problemów do tej pory jeszcze nie dostrzeżonych. Wyróżniliśmy dziewięć orzeczeń Sądu Najwyższego i jeden wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Oprócz zagadnień z obszaru prawa pracy, zarówno indywidualnego, jak i zbiorowego, poruszają one także problemy z innych gałęzi prawa, takich jak podatki czy prawo karne – nieodmiennie jednak ich znaczenie ma istotny wymiar praktyczny dla polskich pracodawców.
Układy uzasadnią zarzut dyskryminacji
Jeżeli w firmie istnieją tzw. układy, tzn. towarzyskie lub rodzinne relacje między niektórymi pracownikami a przełożonymi, mające wpływ na podejmowane przez pracodawcę decyzje kadrowe, to pracownik nienależący do takiego „układu" może dochodzić w sądzie roszczeń z tytułu dyskryminacji, gdy pod jakimś względem zostanie potraktowany gorzej niż pracownik do „układu" należący. Cecha pracownika, polegająca na braku jego przynależności do „układu", jest bowiem tzw. zakazanym kryterium...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta