Kto będzie musiał założyć PPK
Pierwsze oszczędności w ramach nowego systemu długoterminowego oszczędzania pojawią się już za kilka miesięcy. W kolejnym materiale w ramach cyklu z PZU opisujemy, kto musi założyć PPK i kto może w programie uczestniczyć.
Od 1 lipca br. zaczną w Polsce funkcjonować pracownicze plany kapitałowe, które będą powszechnym, dobrowolnym i prywatnym systemem długoterminowego oszczędzania na dodatkową emeryturę. Program będzie przeznaczony dla osób zatrudnionych, które – bez względu na formę zatrudnienia – opłacają obowiązkowe składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Pracownicze plany kapitałowe to ogromne pieniądze. Według założeń rządu, co roku do programu powinno wpływać co najmniej kilkanaście miliardów złotych.
Na początek tylko największe przedsiębiorstwa
Za utworzenie PPK w firmie będzie odpowiedzialny pracodawca. Poza pracownikami w rozumieniu kodeksu pracy, PPK obejmą również m.in. osoby świadczące pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej czy wykonujące pracę nakładczą, również w agencjach pracy tymczasowej.
Pracodawca, który zatrudnia co najmniej jedną osobę, za którą odprowadza obowiązkowe składki emerytalne i rentowe do ZUS, dokona wyboru instytucji finansowej zarządzającej PPK na rzecz pracownika oraz za jej pośrednictwem otworzy dla takiego pracownika imienny rachunek, na którym będą gromadzone jego oszczędności.
Docelowo PPK ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta