Zmiana warunków pracy cudzoziemca bez formalności
Tarcza 3.0 pozwala pracodawcy objąć rozwiązaniami antykryzysowymi zagranicznych pracowników, bez aktualizowania ich warunków zatrudnienia. AGATA KAŁWIŃSKA
Pracodawca, u którego wystąpił spadek obrotów gospodarczych i który spełnił pozostałe warunki określone w art. 15g tzw. tarczy antykryzysowej, może wnioskować o środki na rzecz ochrony miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Aby je otrzymać, musi wprowadzić przestój ekonomiczny lub obniżony wymiar czasu pracy na mocy porozumienia ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników. Decyzja o obniżeniu wymiaru czasu pracy oznacza konieczność zmniejszenia pracownikom etatów. W obu przypadkach pracodawcy najczęściej decydują się również na obniżenie pracownikom wynagrodzeń.
Przedsiębiorca, który zanotował spadek obrotów, może też podpisać z pracownikami porozumienie o wprowadzeniu systemu równoważnego czasu pracy na podstawie art. 15zf lub o zmianie rozkładu czasu pracy na podstawie art. 15x tarczy antykryzysowej.
Argumenty za i przeciw
Objęcie cudzoziemców – pracowników porozumieniami, o których mowa, stało się przedmiotem dyskusji wśród ekspertów prawa pracy.
Z jednej strony przepisy ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 1482 ze zm.) oraz przepisy ustawy z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (tekst...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta