Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Branża chemiczna na hamulcu

28 maja 2020 | Ekonomia i rynek | Barbara Oksińska
źródło: materiały prasowe

Nasz przemysł należy uznać za strategiczny dla kraju – uważa Tomasz Zieliński, prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

 

Jak przemysł chemiczny radzi sobie w czasie pandemii?

Bardzo różnie. Chemia to bardzo różnorodna branża, a w każdym podsektorze obserwujemy inne reakcje przedsiębiorstw. Są segmenty, w których na początku pandemii sytuacja była wręcz dramatyczna. Tak działo się chociażby w transporcie, który dla chemii jest niezwykle ważny. Na początku zamrożenia gospodarki dochodziło do tego, że ciężarówki z niebezpiecznym ładunkiem stały w kolejkach na granicach, towar, który powinien być terminowo dostarczony do klienta ze względu na ciągłość produkcji, nie dojeżdżał do fabryk, a kierowcy byli kierowani na kwarantannę. Pamiętam, że wielu kierowców nie stawiało się do pracy ze strachu. To paraliżowało część branży.

A więc zaczęło się od problemów z dostawami.

Odczuli to mocno importerzy surowców, np. w sektorze tworzyw. To ponad 7 tys. przedsiębiorstw w kraju, głównie mikro- i małych firm zatrudniających po kilka, kilkanaście osób, które przerabiają niewielkie ilości surowców chemicznych. Gdy zaczęły się pojawiać zatory w dostawach surowców, klienci zaczęli wypowiadać kontrakty, a wytwórcy ciąć produkcję albo nawet całkowicie ją wstrzymywać. Kolejną reakcją było wysyłanie pracowników na postojowe albo redukcja etatów. Obserwujemy wyhamowanie w przemyśle...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11670

Wydanie: 11670

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Monitor Biznesu + Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament