Transakcje z rajami podatkowymi to wyzwanie dokumentacyjne 2021 roku
Najpoważniejszą trudnością wynikającą z nowych przepisów, jest utrudniony, a w wielu przypadkach w praktyce niemożliwy, dostęp do informacji pozwalających podatnikom ustalić zakres ich obowiązków dokumentacyjnych.
1 stycznia 2021 r. weszła w życie nowelizacja przepisów ustawy o CIT dotycząca m.in. obowiązków dokumentacyjnych z zakresu cen transferowych w przypadku transakcji przeprowadzanych z podmiotami, mającymi miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową (dalej: raje podatkowe).
Jak wskazuje uzasadnienie do projektu zmian w ustawie o CIT, nowelizacja ma na celu zaostrzanie przepisów przeciwdziałających zjawisku przerzucania dochodów do tzw. rajów podatkowych. Zdaniem ustawodawcy, w poprzednim stanie prawnym wiele transakcji z takimi podmiotami nie podlegało obowiązkowi dokumentacyjnemu. Niewątpliwie, cel przyświecający nowelizacji ustawy o CIT jest korzystny z perspektywy budżetu państwa, jednak wnikliwa analiza przepisów prowadzi do wniosku, że ciężar osiągnięcia tego celu spoczywa na podatnikach. W przeciwieństwie do nowelizacji przepisów o cenach transferowych, która weszła w życie 1 stycznia 2018 r., upraszczającej obowiązujące regulacje, najnowsza nowelizacja zmierza w zgoła odmiennym kierunku, niestety bardzo niekorzystnym dla podatników.
Regulacje te nie tylko wprowadzają dodatkowe obciążenie administracyjne z uwagi na rozszerzenie zakresu przedmiotowego dokumentacji cen transferowych. Najpoważniejszym wyzwaniem, jakie niosą ze sobą wprowadzone przepisy, jest jednak utrudniony,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta