Poręczenie bez wynagrodzenia nie zawsze narusza warunki rynkowe
Przychód z tytułu nieodpłatnie otrzymanego poręczenia stanowi cenę transferową, a podatnik otrzymujący je może złożyć oświadczenie o zgodności z warunkami rynkowymi cen stosowanych pomiędzy podmiotami powiązanymi – wynika z wyroku WSA.
Otrzymywane od podmiotów powiązanych nieodpłatne poręczenia od dawna budzą wątpliwości podatników. Nie są oni bowiem pewni, czy otrzymawszy takie poręczenie mogą złożyć oświadczenie o rynkowości cen stosowanych w roku podatkowym. Nowe światło na wskazane zagadnienie rzuca wyrok wydany przez Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.
Stanowisko fiskusa
Wskazany problem został poruszony w interpretacji z 28 lutego 2020 r. (0111-KDIB1-1.4010.544.
2019.1.BK.). Akcjonariusz wnioskodawcy udzielił na jego rzecz dwóch poręczeń za spłatę zobowiązań (poręczenia dotyczą zobowiązań o wysokości powyżej 10 milionów zł). Poręczenia zostały udzielone bez wynagrodzenia, co jest związane ze strategią grupy kapitałowej, do której należy wnioskodawca i jest zgodne z przepisami prawa podatkowego kraju poręczyciela.
Wnioskodawca zwrócił się do organu z pytaniem, czy w przypadku otrzymania nieodpłatnego poręczenia od podmiotu powiązanego i rozpoznania z tego tytułu przychodu, będzie uprawniony do złożenia oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych. Wnioskodawca argumentował, że ceną transferową nie jest jedynie wartość danej transakcji wyrażona w pieniądzu lub innym świadczeniu, ale całościowy rezultat finansowy działania o charakterze gospodarczym. Jest nim, jak wskazywał wnioskodawca, również działanie polegające...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta