Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie tylko Polskę Trybunał dopytuje

13 kwietnia 2021 | Rzecz o prawie | Marcin Mrowicki

Rząd musi się odnieść do stawianych zarzutów m.in. w sprawie zatrzymania aktywistów Greenpeace na łodziach.

Polskiemu rządowi została zakomunikowana sprawa Friedrich p. Polsce (skarga nr 25344/20 i 17 innych podobnych) dotycząca zatrzymania aktywistek i aktywistów Greenpeace, którzy zablokowali statek z węglem z Mozambiku płynący do portu w Gdańsku. Aktywiści namalowali na burcie statku ogromny napis „Węgiel stop", gdy żaglowiec Rainbow Warrior wpłynął do portu i rzucił kotwicę przy terminalu węglowym, uniemożliwiając rozładunek węgla. Aktywiści chcieli zwrócić uwagę polskiego rządu na pilną potrzebę działań na rzecz ochrony klimatu i konieczność odejścia od węgla do 2030 r.

Istotą skargi jest zatrzymanie skarżących przez uzbrojoną Straż Graniczną, która przez wiele godzin nie pozwoliła im opuścić statku, choć nie było uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa ani ryzyka ucieczki. O swoich prawach zostali poinformowani po wielu godzinach zatrzymania. Nieprawidłowo również został wskazany czas zatrzymania – wiele godzin po faktycznym zatrzymaniu. Polskie sądy nie dopatrzyły się jednak żadnych nieprawidłowości.

Środowisko i hałas

Skarżący podnoszą naruszenie art. 5 ust. 1 i 2 konwencji z uwagi na bezprawne, arbitralne i bezzasadne zatrzymanie, a także art. 2 protokołu nr 4 do konwencji z powodu bezzasadnego pozbawienia ich prawa do swobodnego poruszania się statkiem przez siedem godzin. Zarejestrowanie zatrzymania w protokole dopiero od godziny czwartej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11936

Wydanie: 11936

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament