W oczekiwaniu na uchwałę w sprawach frankowych
Łamanie konstytucji obróci się finalnie przeciwko setkom tysięcy Polaków zainteresowanych rozstrzygnięciem kwestii kredytowych.
29 stycznia 2021 r. dr hab. Małgorzata Manowska (naszym zdaniem nielegalnie powołana na stanowisko pierwszego prezesa Sądu Najwyższego) złożyła wniosek o rozstrzygnięcie przez pełny skład Izby Cywilnej SN sześciu zagadnień prawnych dotyczących tzw. kredytów frankowych. Nie wypowiadamy się merytorycznie w sprawach objętych tym wnioskiem i nie będziemy spekulować, jakie może (lub powinno być) rozstrzygnięcie kwestii objętych każdym pytaniem. Można co najwyżej rozważać, czy podjęcie takiej uchwały jest potrzebne, czy pytania zostały właściwie sformułowane i czy wyczerpują istotne zagadnienia związane z kredytami frankowymi.
Jaki jest charakter wyroku TSUE
Co do zasady uważamy, że uchwała jest potrzebna. Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 3 października 2019 r. (Dziubak v. Raiffeisen Bank International AG) nie wyjaśnił wszelkich wątpliwości związanych z tymi kredytami, na dodatek wyłoniły się kolejne problemy, wynikające z konstrukcji unieważnienia umowy kredytowej.
Polska procedura cywilna operuje przede wszystkim wyrokami stwierdzającymi nieważność (deklaratywnymi). Skutek unieważniający wyroku konstytutywnego wymaga podstawy w postaci szczególnej normy materialnego prawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta