Dokąd zmierza Białoruś
W polskim interesie leży, by od wschodu graniczyła z nami silna, zamożna i demokratyczna Białoruś; Białoruś unarodowiona -- posiadająca wyraźnie określoną tożsamość, dumna z niej -- a nie sowiecka
Dokąd zmierza Białoruś
RYSZARD RADZIK
Mija rok od referendum, w wyniku którego władza prezydenta Łukaszenki uległa zasadniczemu wzmocnieniu, a parlament został politycznie zmarginalizowany.
Prezydent Białorusi zyskał władzę, jakiej nie ma żaden z przywódców Europy Środkowowschodniej, i sprawuje ją w stylu wysoce niekonwencjonalnym. Białoruś wyróżnia się spośród krajów tej części Europy zarówno autorytarnym charakterem rządów, jak i kierunkiem rozwoju gospodarki unikającej głębokich reform. Dokąd zmierza Białoruś? -- odpowiedź na to pytanie winna być stałym przedmiotem analizy strony polskiej.
Meandry polityki Łukaszenki
Aleksander Łukaszenko w roku wyborów prezydenckich (1994) głosił potrzebę połączenia się Białorusi z Rosją i deklarował gotowość pójścia w tym celu na kolanach do Moskwy. Czynił to z uwagi na siłę tradycyjnych więzi obu społeczeństw, tęsknotę za czasami względnej zamożności i bezpieczeństwa w ramach ZSRR, a także nadzieję na pomoc gospodarczą Rosji. Z czasem pojawił się jeszcze jeden motyw aktywności mińskiego prezydenta -- celem jego aspiracji politycznych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta