Praca na etacie w firmie konkubenta nie jest zakazana
Fakt, że strony umowy o pracę pozostają ze sobą w związku partnerskim, nie oznacza, że stosunek pracy jest pozorny. Decydujące jest to, czy pracownik rzeczywiście wykonuje polecenia pracodawcy, a pracodawca wypłaca mu wynagrodzenie.
Taki wniosek wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 5 kwietnia 2022 r. (III USKP 119/21).
O co chodziło
Sprawa dotyczyła prawa do ubezpieczenia kobiety, która zawarła umowę o pracę będąc w ciąży. ZUS nie wypłacił jej świadczeń z ubezpieczenia społecznego, bo stwierdził, że jej stosunek pracy był pozorny.
Pracownica odwołała się od tej decyzji do sądu okręgowego. W toku sprawy okazało się, że pracownicę i pracodawcę łączy prywatna relacja i pozostają w związku. Ten fakt nie wpłynął jednak na rozstrzygnięcie sądu pierwszej instancji. Sąd ten stwierdził, że w okresie obowiązywania umowy kobieta wykonywała u pracodawcy czynności, które wynikały z jej umowy o pracę. Przypomniał również, że ZUS przeprowadzał wcześniej kontrolę u pracodawcy i nie miał w tym zakresie żadnych zastrzeżeń. Od tego wyroku odwołał się ZUS i sprawa trafiła do sądu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta