Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konwersja zarządzeń i uchwał, czyli operacja na gigantyczną skalę

01 grudnia 1997 | Prawo | PW

KONSTYTUCJA

Zmiany w źródłach prawa

Konwersja zarządzeń i uchwał, czyli operacja na gigantyczną skalę

PIOTR WINCZOREK

Istotną nowością, jaką przynosi konstytucja z 2 kwietnia 1997 r. , są zmiany wprowadzone do systemu źródeł obowiązującego w Polsce prawa. Już niewiele tygodni po wejściu w życie tego aktu pojawiają się problemy ze zrozumieniem, na czym te zmiany polegają i jakie skutki będą wywoływać, a także wątpliwości, czy nie spowodują komplikacji w działalności organów władzy publicznej, tych zwłaszcza, które należą do rządowego pionu administracji.

Nowością o fundamentalnym znaczeniu jest konstytucyjny podział źródeł prawa na dwie kategorie: prawo powszechnie obowiązujące i prawo o charakterze wewnętrznym (obowiązujące wewnętrznie) .

Powszechnie obowiązujące

Do pierwszej grupy zalicza się w zasadzie tylko cztery rodzaje aktów normatywnych stanowionych jednostronnie przez polskie organa władzy publicznej: konstytucję, ustawy, rozporządzenia oraz akty prawa miejscowego. Te ostatnie obowiązują powszechnie jedynie na obszarze działania organów, które je ustanowiły. Są nimi obecnie organa gmin oraz terenowe organa administracji rządowej (wojewodowie) ; w przyszłości mogą być to również inne organa samorządu terytorialnego, np. powiatowego....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1244

Spis treści
Zamów abonament