Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po Europie z zamkniętym paszportem

01 grudnia 1997 | Świat | JB

SCHENGEN

Dzisiaj granice z Unią Europejską znosi Austria, równo za rok uczyni to Grecja

Po Europie z zamkniętym paszportem

JęDRZEJ BIELECKI

z brukseli

Jeśli wybierzemy się w podróż samochodem lub koleją z Warszawy do Lizbony, to paszport będziemy musieli pokazać tylko raz: na granicy polsko-niemieckiej. Chyba że droga wiodłaby przez granicę między Belgią lub Luksemburgiem a Francją, gdzie kontrole wciąż są utrzymane. Unia Europejska 38 lat starała się, aby przynajmniej częściowo spełnić obietnicę swobodnego poruszania się ludzi w obrębie krajów "15". Dziś jednak otwarty przejazd przez granice wielu państw Unii, który jest równie znaczącym symbolem integracji europejskiej jak wspólna waluta euro, zmusił władze narodowe krajów członkowskich do oddania znacznej części suwerenności Brukseli.

Kraje europejskie po raz pierwszy postanowiły znieść wszelkie kontrole na dzielących je granicach w 1957 r. Podpisany wówczas w Rzymie traktat opowstaniu Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (późniejszej Unii Europejskiej) zakładał stopniowe wprowadzenie pełnej swobody w przepływie towarów, kapitałów, usług i ludzi w ramach Francji, Niemiec, krajów Beneluksu i Włoch. Na spełnienie tej obietnicy Austriacy czekali do dzisiaj, Włosi do ubiegłego miesiąca,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1244

Spis treści
Zamów abonament