Przeciwko ślepym mordercom
ZAKAZ MIN PRZECIWPIECHOTNYCH
Wyprodukowanie 1 miny kosztuje 3--30 dol. , ale pozbycie się jej -- 300--1000 dol.
Przeciwko ślepym mordercom
MARIA W ňGROWSKA
Ponad 100 państw zadeklarowało, że podczas odbywającej się 2--4 grudnia br. w Ottawie konferencji podpisze traktat o zakazie min przeciwpiechotnych, jednej z najbardziej okrutnych broni, zabijającej nawet wówczas, kiedy wojny nie ma. To imponująca liczba -- tyle że wśród sygnatariuszy nie znajdą się USA, Rosja, Chiny i kilka innych krajów, od których zależy powodzenie wielkiego przedsięwzięcia, jakim byłoby całkowite wyeliminowanie min przeciwpiechotnych. Ale wysiłki Kanady, która doprowadziła do zakazu, nie powinny pójść całkiem na marne. Istnieje bowiem szansa, że niezależnie od tzw. procesu ottawskiego uda się kontynuować negocjacje, które mogą doprowadzić do zmniejszenia śmiercionośnego arsenału.
Częściowy sukces, za jaki można uznać akceptację wielu krajów dla zakazu min, należy zawdzięczać przede wszystkim Kanadzie. Dyplomacja tego państwa, którą kieruje Lloyd Axworhy, "narzuciła" kalendarz międzynarodowych konferencji, składających się na tzw. proces ottawski. Określiła z góry, że do końca 1997 r. powinien powstać wiążący prawnie traktat o zakazie stosowania, produkcji, składowania i przekazywania min...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta