Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwycięstwo sentymentalnego budowania

01 grudnia 1997 | Kraj | GS

Powrót Pałacu Jabłonowskich na plac Teatralny

Zwycięstwo sentymentalnego budowania

GRZEGORZ SIECZKOWSKI

Na plac Teatralny w Warszawie niezależnie od siebie powraca stara architektura i stary klimat. W środę uroczyście otwarto Pałac Jabłonowskich, w którym przed wojną był miejski ratusz. Teraz będzie to siedziba dwóch banków. Jednak już wcześniej wokół placu zaczęło toczyć się prawdziwe życie, czego najlepszym dowodem jest pojawienie się modnych lokali.

Przed wojną plac Teatralny w Warszawie należał do ulubionym miejsc mieszkańców stolicy. Tutaj był ratusz, naprzeciw którego znajdował się Teatr Wielki ze swoją operą i sceną narodową. Ale najważniejsze, że wokół były lokale, kawiarnie i restauracje, w których spotykało się wielkomiejskie towarzystwo.

Zniszczenia wojenne -- tak jak całą Warszawę -- odmieniły również i to miejsce. Z dwóch najważniejszych obiektów odbudowano jedynie Teatr Wielki. Ratusz został rozebrany. Na jego miejscu powstał pusty niby-skwer, na którym po październikowej odwilży postawiono pomnik Bohaterów Warszawy, zwany też Nike, bo przedstawia on półnagą kobietę z mieczem.

Początkowo miał to być zupełnie inny pomnik -- pomnik Powstania Warszawskiego, ale komunistycznym władzom z łatwością udało się spacyfikować...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1244

Spis treści
Zamów abonament