Projektowanie i programowanie bez preferencji w PIT
Dyrektor KIS zmienia zdanie w zakresie możliwości zastosowania 8,5-proc. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych do usług związanych z projektowaniem i programowaniem. Jego zdaniem właściwa jest tu 12-proc. stawka.
Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania, zgodnie z kodami Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), sklasyfikowane są pod symbolem 62.01.11.0. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej opowiedział się w interpretacji z 23 maja 2023 r. za koniecznością opodatkowania przychodu osiągniętego z tytułu świadczenia takich usług wyższą stawką podatku (0115- KDST2-2.4011.140.2023.1.AD).
Stanowisko przedsiębiorcy
W skierowanym do dyrektora KIS wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatnik zadał pytanie, czy przychód osiągany w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu usług sklasyfikowanych pod symbolem 62.01.11.0, obejmujących:
∑ gromadzenie i rozpoznawanie wysokopoziomowych wymagań dla systemów informatycznych na podstawie analizy zapotrzebowań biznesowych i technicznych kontrahentów poprzez prowadzenie rozmów oraz spotkań z klientami w ramach sesji pytań i odpowiedzi oraz analizowanie dokumentacji projektowej potencjalnych klientów,
∑ analizę wstępnych wymagań biznesowych klientów oraz określanie wymagań technicznych przygotowywanego projektu IT,
∑ oszacowanie niezbędnych zasobów i granic czasowych niezbędnych dla implementacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta