Jaki podatek od nabycia aromatów spożywczych w innym kraju UE
Składnikiem płynnych aromatów wykorzystywanych w przemyśle spożywczym może być alkohol. Od jego zawartości zależy, czy polski przedsiębiorca kupujący taki komponent od unijnego dostawcy stanie się podatnikiem akcyzy.
Aromaty wykorzystywane są na szeroką skalę w wielu sektorach przemysłu spożywczego. Jeśli produkuje się je w formie płynnej, w swoim składzie mogą zawierać alkohol i to właśnie od jego ewentualnej zawartości będzie zależeć, czy polski przedsiębiorca dokonujący zakupu aromatu od dostawcy z innego kraju Unii stanie się podatnikiem akcyzy oraz jakich obowiązków będzie musiał dopełnić w związku z taką transakcją.
W zależności od objętości
Regulacjami ustawy akcyzowej objęte są: wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie określone w załączniku nr 1 do ustawy.
W poz. 43 załącznika nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym znalazł się – bez względu na kod CN wyrobu zawierającego alkohol etylowy – alkohol etylowy zawarty w wyrobach niebędących wyrobami akcyzowymi o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2 proc. objętości.
Powstanie ewentualnych obowiązków w podatku akcyzowym dla wyrobów zawierających w swoim składzie alkohol etylowy zostało więc uzależnione od mocy objętościowej alkoholu etylowego. Jeżeli nie przekracza ona 1,2 proc. obj. w danym wyrobie, to nie stanowi on wyrobu akcyzowego. Jeżeli natomiast przekracza tę wartość, to wyrób taki podlega regulacjom ustawy o podatku akcyzowym. Dotyczy to wyrobów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta