Kiedy fundacja rodzinna musi rozliczać VAT
Fundacja, która prowadzi działalność gospodarczą, przy każdej transakcji musi rozważyć, czy ten zakup będzie wykorzystany w działalności, czy na prywatne potrzeby beneficjentów. Od tej kwalifikacji zależy sposób rozliczenia VAT od tego nabycia.
Fundacja rodzinna, która prowadzi działalność gospodarczą nawet w ograniczonym zakresie, podlega reżimowi opodatkowania VAT. Ustawa o podatku od towarów i usług nie przewiduje bowiem żadnych szczególnych regulacji dla fundacji rodzinnej, co oznacza, że ewentualne opodatkowanie świadczeń realizowanych przez fundację lub nabywanych przez fundację będzie podlegało istniejącym regulacjom ogólnym.
Jak stanowi ustawa o fundacji rodzinnej, fundacja jest osobą prawną utworzoną między innymi w celu spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów. Przez świadczenie z kolei rozumie się składniki majątkowe, w tym środki pieniężne, rzeczy lub prawa, przeniesione na beneficjenta albo oddane beneficjentowi do korzystania przez fundację rodzinną albo fundację rodzinną w organizacji, zgodnie ze statutem i listą beneficjentów.
Jako przykładowe świadczenia ustawa wymienia ponoszenie kosztów utrzymania lub kształcenia beneficjenta, a w przypadku gdy beneficjentem jest organizacja pozarządowa będąca organizacją pożytku publicznego – wspieranie działalności pożytku publicznego.
Oprócz działania na rzecz beneficjentów fundacja rodzinna może prowadzić działalność gospodarczą w zakresie określonym w art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej. Zakres ten obejmuje m.in. najem i dzierżawę mienia, udzielanie pożyczek, produkcję produktów roślinnych i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta