Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warszawskie place i pałace

06 stycznia 1994 | Kultura | TS

Warszawskie place i pałace

Tuż obok warszawskiego Starego Miasta, niedaleko Zamku i Traktu Królewskiego -- na placu Teatralnym i placu Marszałka Józefa Piłsudskiego znajdują się puste miejsca po pałacu Saskim, Pałacu Brühla, Pałacu Jabłonowskich i kościele Kanoniczek. Te wysadzone w powietrze lub wypalone w 1944 r. zabytki zajmowały ważne miejsce w pejzażu Warszawy, historii stolicy i państwa. Stanowiły również zamknięcia placów, które pozbawione jednej ze swych pierzei dziś -- jak mówi Wojciech Fijałkowski, przewodniczący Towarzystwa Opieki nad Zabytkami -- są nie tyle placami, co wygonami. Tym reprezentacyjnym placom, okaleczonym przez zniszczenia wojenne i powojenne rozbiórki powinien zostać nadany wreszcie ostateczny kształt.

Henryk Drzewiecki, architekt miasta Warszawy nie jest entuzjastą rekonstrukcji. Uważa, że najważniejsze dla tożsamości stolicy zabytki zostały odbudowane.

-- Plac Teatralny i Piłsudskiego powinny być ostatecznie ukształtowane przy zastosowaniu języka współczesnej architektury. Co nie oznacza, że będzie to paskudne szkło. Jednocześnie powinna zostać zachowana linia i gabaryt dawnej zabudowy.

Zniszczone pałace były ważnymi elementami tożsamości miasta.

-- Myślę, że powinniśmy się zastanawiać, jak tę tożsamość dziś wzbogacić, coś do niej dodać nowego. Plac św. Marka w Wenecji powstawał przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 160

Spis treści
Zamów abonament