Nie tylko dla importerów
Terminowe transakcje walutowe
Nie tylko dla importerów
Silne oczekiwania dewaluacyjne powodują, że na rynku terminowych transakcji walutowych obecni są prawie wyłącznie importerzy. Mechanizm ustalania kursu terminowego pokazuje jednak, że nawet przy uwzględnieniu skokowej dewaluacji eksporterzy mogą odnieść korzyści sprzedając bankowi swoje przyszłe wpływy.
Niepewność co do przyszłego poziomu kursu jest związana z dwoma czynnikami. Po pierwsze, z dewaluacją złotego, zarówno tą pełzającą, jak i ewentualną skokową, a po drugie, co się często lekceważy, ze zmianami relacji kursów na rynkach międzynarodowych.
Rzeczywiste i nierzeczywiste
Przedsiębiorstwo zajmujące się handlem zagranicznym ma dwie możliwości zabezpieczenia terminowych należności lub zobowiązań przed ryzykiem kursowym. Po pierwsze, może przeprowadzić transakcję terminową typu forward (nazywaną również outright) , która jest połączona z fizyczną dostawą waluty obcej. Drugi typ transakcji to kontrakt future, nie związany z fizyczną dostawą waluty, określany przez to mianem nierzeczywistego. W tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta