Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Panowie życia i śmierci

06 stycznia 1994 | Świat | SG KW

Władza nad Kabulem, jest warunkiem do sprawowania rządów nad Afganistanem

Panowie życia i śmierci

Krwawy wyścig o władzę w Afganistanie nie jest spowodowany tylko rywalizacją partii czy ich ambitnych wodzów. O władzę walczą poszczególne grupy etniczne.

Nie istnieje bowiem pojęcie jednego narodu a fgańskiego. Słowa "Afgan" często używa się jako epitetu. Za "Afganów" uważa się czasem mieszkańców Kabulu, którzy wyobcowali się ze społeczności plemiennej. Afganistan to etniczna mozaika, a jej skomplikowane wzory tkwią w barwnej przeszłości tego kawałka świata. Historia Afganistanu jest w istocie historią najazdów i plemiennych wojen, a także ścierania się wpływów sąsiednich potęg.

Cienie przeszłości

W kwietniu 1992 roku, gdy w Kabulu upadł komunistyczny rząd Nadżibullaha, a miasto zostało zdobyte przez bojowników islamskich (mudżahedinów) , Uzbecy i Tadżycy napadali na Hazarów i Pusztunów. Tadżyków i Uzbeków atakowali Pusztuni Hekmatiara. Oddziały szyickich Hazarów, zachęcone przez Iran, zwalczały Tadżyka Rabbaniego, popieranego przez Arabię Saudyjską. I tak jest do dziś. Gulbuddin Hekmatiar

Wojna domowa w Afganistanie była i jest równie zacięta i krwawa jak wojna z armią Związku Radzieckiego. By zrozumieć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 160

Spis treści
Zamów abonament