Agnelli i sieć władzy we Włoszech
Agnelli i sieć władzy we Włoszech
Imperium Agnellego i rządy włoskie stanowią więc przeciwne bieguny władzy, a równowaga między nimi jest zmienna. Raz silniejsza jest jedna strona, raz druga. Przez znaczną część lat siedemdziesiątych Fiat był słaby, a nawet walczył o przeżycie. Dopiero od czasu jego nowej ekspansji w latach osiemdziesiątych koncern z Turynu rozgniewał tak wielu polityków o najróżniejszych orientacjach. Jednakże stosunki między Fiatem a Rzymem nie są też zwykłą walką o władzę. Mają charakter symbiozy. Turyn i Rzym są skazane na to, że wzajemnie siebie potrzebują. Widać to, gdy się spojrzy na ich związki w kontekście historycznym. Dla wielu badaczy Włoch kluczem do zrozumienia Gianniego Agnellego i sieci włoskiej władzy politycznej nie jest jedynie finansowa pajęczyna i dominująca pozycja na rynku środków przekazu, ale także narastające przez lata, splątane związki między prywatnym przemysłem a politykami.
Stosunki te najlepiej oddaje wyraz intrecci, dosłownie oznaczający splątane czy splecione więzi. Dla Włocha wyraz ten może mieć odcień konspiracyjny wskazujący na różne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta