O pewnych skutkach dziedziczenia
INTERPRETACJE
Mieszkania spółdzielcze
O pewnych skutkach dziedziczenia
WIKTOR E. ŁYSZCZAK
Art. 228 prawa spółdzielczego jest groźny, bo w razie śmierci małżonka umożliwia pozbawienie wdowy (wdowca) prawa do mieszkania, nawet objętego wspólnością ustawową.
Śmierć członka spółdzielni, któremu przysługiwało własnościowe prawo do lokalu (art. 228 prawa spółdzielczego; dalej -- pr. sp. ), uprawnia do dziedziczenia bądź z mocy ustawy (art. 931 i nast. kodeksu cywilnego) , bądź woli zmarłego ujawnionej w testamencie (art. 941 i nast. k. c. ). Testament może być zwykły (art. 949 i nast. k. c. ) lub szczególny (art. 952 i nast. k. c. ), przy czym spadkodawca może powołać do całości spadku lub części jedną lub kilka osób (art. 959 k. c. ), co jest istotne dla potrzeb konfrontacji z art. 228 pr. sp. Niezależnie od tego spadkodawca może zobowiązać spadkobiercę "do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby", co oznacza -- gdy mówimy o art. 228 pr. sp. -- że prawo do mieszkania może być scedowane na osobę nie będącą ani ustawowym, ani testamentowym spadkobiercą, a więc zupełnie obcą dla spadkobierców.
Śmierć członka spółdzielni obliguje do uruchomienia czynności wskazanych w art. 228 pr. sp. , a więc postępowania, o którym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta