Ruchomy cel
CŁO
Dogonić przepisy Unii Europejskiej
Ruchomy cel
MIECZYS łAW NOGAJ
Nowe przepisy celne, które 1 stycznia 1998 r. wchodzą w życie, są mniej lub bardziej znane. Uważa się je za zgodne z regulacjami Unii Europejskiej. Po porównaniu ich z unijnymi okazuje się jednak, że mimo zmian jeszcze wiele trzeba będzie zrobić, aby osiągnąć cel: pełne zharmonizowanie polskiego prawa celnego z przepisami UE.
Wspólne przepisy celne UE budowano stopniowo. Do 1 lipca 1968 r. , czyli momentu powstania unii celnej, dyrektywy Komisji Wspólnot Europejskich zalecały krajom członkowskim wdrażanie określonych rozwiązań, by zapewnić jednolite stosowanie wspólnych środków polityki handlowej. Zalecenia owe miały znaleźć odzwierciedlenie w wewnętrznej legislacji krajów członkowskich UE.
Najpełniej udało się wykonać zalecenia Komisji dotyczące dokumentu stwierdzającego pochodzenie towarów (1958) oraz ustalania wartości celnej i reguł pochodzenia towarów z UE (1968) .
Proces harmonizacji trwał ponad dwadzieścia lat
Wraz z utworzeniem unii celnej rozpoczął się proces harmonizacji przepisów celnych krajów UE. W tym czasie dążono do zbliżenia narodowych regulacji celnych nie tylko przez wdrażanie dyrektyw Komisji, ale także przez zastępowanie wybranych ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta