Wypełnianie luk
ANALIZA
Skutki prawne dopuszczenia akcji spółki do obrotu publicznego
Wypełnianie luk
MARCIN
GOMO
ł
AROBERT NICZYPORUK
Stosownie do art. 49 § 1 ustawy z 22 marca 1991 r. -- Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (Dz. U. nr 35, poz. 155 ze zm. ; dalej: ustawa) wprowadzanie papierów wartościowych do publicznego obrotu wymaga zgody Komisji Papierów Wartościowych (KPW) . Nowela z 29 grudnia 1993 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 4, poz. 17) dodała art. 52 d, który można interpretować rozmaicie.
Na gruncie przepisów ustawy, w szczególności wspomnianego art. 52 d, można wysunąć tezę, iż istnieje prawna możliwość niepublicznej emisji akcji spółki dokonywanej po wydaniu przez KPW decyzji o dopuszczeniu akcji spółki do obrotu publicznego (zarówno giełdowego, jak i pozagiełdowego) , a przed faktycznym znalezieniem się tych akcji w obrocie (np. przed zaoferowaniem istniejących akcji takiej spółki do sprzedaży w drodze oferty publicznej) .
Stosownie do art. 52 dustawy spółka, której akcje chociaż jednej emisji zostały dopuszczone i są w publicznym obrocie ("spółka publiczna") , wprowadzała do publicznego obrotu każdą kolejną emisję, pod rygorem uchylenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta