Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypełnianie luk

19 grudnia 1997 | Prawo | MG RN

ANALIZA

Skutki prawne dopuszczenia akcji spółki do obrotu publicznego

Wypełnianie luk

MARCIN

GOMO

ł

AROBERT NICZYPORUK

Stosownie do art. 49 § 1 ustawy z 22 marca 1991 r. -- Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (Dz. U. nr 35, poz. 155 ze zm. ; dalej: ustawa) wprowadzanie papierów wartościowych do publicznego obrotu wymaga zgody Komisji Papierów Wartościowych (KPW) . Nowela z 29 grudnia 1993 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 4, poz. 17) dodała art. 52 d, który można interpretować rozmaicie.

Na gruncie przepisów ustawy, w szczególności wspomnianego art. 52 d, można wysunąć tezę, iż istnieje prawna możliwość niepublicznej emisji akcji spółki dokonywanej po wydaniu przez KPW decyzji o dopuszczeniu akcji spółki do obrotu publicznego (zarówno giełdowego, jak i pozagiełdowego) , a przed faktycznym znalezieniem się tych akcji w obrocie (np. przed zaoferowaniem istniejących akcji takiej spółki do sprzedaży w drodze oferty publicznej) .

Stosownie do art. 52 dustawy spółka, której akcje chociaż jednej emisji zostały dopuszczone i są w publicznym obrocie ("spółka publiczna") , wprowadzała do publicznego obrotu każdą kolejną emisję, pod rygorem uchylenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1260

Spis treści
Zamów abonament