Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

19 grudnia 1997 | Moja Kariera | AP

Informacje

ANDRZEJ PATULSKI

W wielu spółkach kapitałowych, w których ustanowiono radę nadzorczą, powstająspory na tle linii demarkacyjnej oddzielającej nadzór nad działalnością spółki od prowadzeniaspraw spółki. Niekiedy prowadzi to nawet do głębokichkonfliktów pomiędzy radą nadzorczą a zarządem, których finałem mogą być zmiany personalne w ichskładach osobowych (np. w Powszechnym Banku Kredytowym SA czy w Telewizji Polskiej SA) .

Nie można w tym kontekście abstrahować od pojęcia "nadzoru" użytego w kodeksie handlowym w odniesieniu do rad nadzorczych. Zgodnie z przyjmowaną na gruncie prawa konwencją językową, każda kontrola -- obejmująca uprawnienia do wglądu w czyjąś działalność tudzież żądania informacji i wyjaśnień -- jest częścią składową nadzoru, choć nadzór nie zawsze będzie kontrolą. Nadzór, mieszcząc w sobie zawsze uprawnienia kontrolne, idzie jednak dalej, obejmując także uprawnienia do podejmowania decyzji wiążących kontrolowanego. Jednakże kompetencje stanowiące i współstanowiące rady nadzorczej muszą wynikać expressis verbis z kodeksu handlowego lub z innych przepisów ustawowych. Mając powyższe na uwadze, należy zgodzić się z poglądem wyrażonym przez A. W. Wiśniewskiego w książce "Prawo o spółkach", iż "uprawnienia rady nadzorczej do decydowania nie wynikają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1260

Spis treści
Zamów abonament