Spóźnione pożegnanie
Securitate skompletowała ponad milionteczek. Miał ją każdy, kto stanowił zagrożenie dla reżimu. Ponad 100 tys. teczek zniszczono
Spóźnione pożegnanie
RYSZARD MALIK
Wsamochodzie słuchamy radia. Widzę, że mój rumuński kolega jest podekscytowany. Co jest -- pytam. Tłumaczy: Ticu Dumitrescu (sześćdziesięcioletni senator Partii Chłopskiej, spędził dziesięć lat w komunistycznych więzieniach) , poseł opozycji, który cztery lata temu złożył projekt ustawy lustracyjnej, na znak protestu przeciwko odkładaniu w nowym parlamencie rozpatrywania projektu, rozpoczął głodówkę.
Jest listopad 1997 roku, rok temu opozycja przejęła władzę.
Zasady rewolucji
Grudzień 1989 r. , w Timiszoarze, kolebce rewolucji rumuńskiej powstaje deklaracja zasad rumuńskiej opozycji. W punkcie 6 napisano: należy dokonać lustracji. Listopad 1997 r. , w rocznicę uchwalenia deklaracji, w Timiszoarze przemawia prezydent, przedstawiciel opozycji, który rok temu wygrał wybory. Sala słucha w skupieniu. Emil Constantinescu mówi: mamy wiele spraw do załatwienia, musimy prowadzić energiczniej reformy, nie mamy czasu na detale, odłóżmy lustrację na później. Cisza. Konsternacja. Rozlegają się nieśmiałe oklaski, potem coraz większe. Pytanie o los lustracji pozostaje.
W Domu Prasy, jednym z wielu podarków, jakie bratnim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta