Trwałe ciężary według Ministerstwa Finansów
DOKUMENT
Co odliczać, czego nie odliczać
Trwałe ciężary według Ministerstwa Finansów
Wczoraj omówiliśmy pismo Ministerstwa Finansów, rozesłane do izb i urzędów skarbowych, dotyczące rozumienia pojęcia "trwałe ciężary". Dzisiaj -- zgodnie z obietnicą -- drukujemy ten dokument w całości. Pismo podpisał Waldemar Manugiewicz, podsekretarz stanu.
Mając na uwadze zapewnienie jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przy weryfikacji zeznań podatkowych, zgodnie zpostanowieniami art. 4 ustawy z 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1993 r. nr 108, poz. 486 zpóźn. zm. ), informuję:
W myśl art. 26 ust. 1 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r. nr 90, poz. 416 z późn. zm. ) odliczeniu od podstawy opodatkowania podlegają m. in. renty i inne "trwałe ciężary" oparte na tytule prawnym, nie stanowiące kosztów uzyskania przychodu.
I. Pojęcie "trwałe ciężary" zostało po raz pierwszy wprowadzone do przepisów podatkowych w ustawie z 16 lipca 1920 r. o państwowym podatku dochodowym i podatku majątkowym (Dz. U. RP nr 82, poz. 550) . Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 tej ustawy od ogólnego dochodu należało odliczyć wartość pieniężną rent i innych trwałych ciężarów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta