Godność urzędu i niezawisłość
SEJM UCHWALIŁ
Stan spoczynkusędziów i prokuratorów
Godność urzędu i niezawisłość
W środę wieczorem Sejm uchwalił nowelizację ustawy -- Prawo o ustroju sądów powszechnych, wnoszącą poprawki przede wszystkim do poprzedniej noweli z 28 sierpnia 1997 r. Najnowsze przepisy dotyczą głównie tego, kto i na jakich warunkach będzie mógł przejść w stan spoczynku z zachowaniem uposażenia wynoszącego 75 proc. wynagrodzenia podstawowego plus dodatek za wysługę lat, a komu nie będzie się to należało. Ustawa wprowadza też przepis określający okoliczności skutkujące wydalenie ze służby sędziowskiej.
W projekcie rządowym chodziło przede wszystkim o to, by wprowadzenie instytucji stanu spoczynku odsunąć o rok, czyli do początku 1999 r. W trakcie procesu legislacyjnego z zamysłu tego zrezygnowano: ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, jeśli przedtem zaakceptuje ją Senat i podpisze prezydent. Od 1 stycznia 1999 r. ma wejść w życie jedyny przepis -- jeden znajważniejszych -- który mówi, że sędzia przechodzi w stan spoczynku, jeżeli ukończył 65 lat, chyba że Krajowa Rada Sądownictwa, na wniosek sędziego, po zasięgnięciu opinii kolegium właściwego sądu, wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska, nie dłużej niż do ukończenia 70 lat.
Osoby, które po 17 października 1997 r. (data...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta