Nie warto zwlekać z audytem fundacji rodzinnej
Jednym z najważniejszych obowiązków dotyczących fundacji rodzinnej jest weryfikacja jej działań pod kątem prawidłowości, rzetelności, godności z prawem, celem oraz dokumentami.
Po ponad roku funkcjonowania instytucji prawnej, której zasadniczym celem jest zabezpieczenie egzystencji firm rodzinnych w perspektywie wielopokoleniowej, bezsprzecznym faktem jest, że zainteresowanie fundacją rodzinną przerosło wszelkie oczekiwania, co potwierdza lawinowa liczba wniosków o rejestrację, która znacznie przekroczyła 1500. Na fali popularności i zainteresowania firmy rodzinne, profesjonaliści oraz ustawodawca powinni mieć na uwadze wyzwanie, z jakim nieuchronnie fundacje rodzinne będą się mierzyć, a mianowicie ich audyt. Kwestia ta, precyzyjnie uregulowana w ustawie z 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej nie powinna budzić żadnych kontrowersji. I o ile jej wykładnia nie jest problematyczna, o tyle rzeczywistość związana ze środowiskiem podmiotów audytorskich, zwłaszcza liczby biegłych rewidentów w Polsce, powinna alarmować.
Przechodząc do szczegółów
Z bytem fundacji rodzinnej po etapie jej zawiązania oraz zarejestrowania w rejestrze fundacji rodzinnych, prowadzonym przez Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim, związanych jest wiele obowiązków, o których należy pamiętać. Jednym z najważniejszych, przewidzianych ustawie o fundacji rodzinnej, jest bez wątpienia przeprowadzenia audytu fundacji rodzinnej, czyli niezależnej kontroli przez podmiot niezależny pod kątem – jak ujmuje to ustawodawca w art. 77 ust. 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta