Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Minimalny podatek dochodowy: kto i kiedy musi go rozliczyć

19 sierpnia 2024 | Podatki i rachunkowośćp | MARIUSZ KUŁAGOWSKI Andrzej Zyga Mariusz Głodek

Problematyka minimalnego podatku dochodowego wciąż wywołuje u przedsiębiorców wiele wątpliwości. W szczególności jest on często mylony z globalnym podatkiem minimalnym. Zbliżone nazwy obu tych danin wprowadziły bowiem sporo zamieszania.

Walka z unikaniem opodatkowania stała się jednym z głównych celów organizacji międzynarodowych, takich jak UE czy OECD. Także Polska podjęła w ostatnich latach znaczący wysiłek, aby przeciwdziałać temu zjawisku, m.in. poprzez wprowadzenie od 1 stycznia 2022 r. tzw. minimalnego podatku dochodowego.

Podatek ten, jak wiele innych elementów Polskiego Ładu, stał się przedmiotem krytyki przedsiębiorców. Jego wprowadzenie zbiegło się z pandemią Covid-19 oraz wywołanym przez nią spowolnieniem gospodarczym. Apele przedsiębiorców zostały częściowo wysłuchane i spowodowały:

– zwolnienie z obowiązków związanych z minimalnym podatkiem dochodowym do, co do zasady, 31 grudnia 2023 r.,

– modyfikację przepisów dotyczących minimalnego podatku dochodowego, która weszła w życie 1 stycznia 2023 r.

Problematyka minimalnego podatku dochodowego wciąż wywołuje wiele pytań przedsiębiorców. W związku z tym przedstawiamy najważniejsze zagadnienia dotyczące minimalnego podatku dochodowego w formie pytań i odpowiedzi.

∑ Czym różni się minimalny podatek dochodowy od globalnego podatku minimalnego?

Mimo że nazwy obu podatków są łudząco podobne, to minimalny podatek dochodowy wprowadzony do ustawy o CIT nie stanowi implementacji globalnego podatku minimalnego, a konstrukcje tych podatków wyraźnie się od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12953

Wydanie: 12953

Spis treści

Opinie

Komunikaty

Zamów abonament