Ryzyko warte podejmowania
W tle wielkich międzynarodowych imprez sportowych w gminach toczy się zwykłe – i z pozoru zupełnie oderwane od świata – sportowe życie. Toczą się spory, czy samorządy powinny się w nie angażować, zwłaszcza finansowo. Korzyści zdają się jednak przeważać.
Gdy kilka miesięcy temu Stowarzyszenie Sport Biznes Polska rozdawało swoje nagrody, statuetkę w kategorii: sportowy samorząd 2023 zgarnęły Katowice. I trudno się dziwić. – To utwierdzenie w kierunku, jaki jako samorząd wybraliśmy: wspieramy sport dzieci i młodzieży, rozwijamy infrastrukturę sportową, wspieramy też nasze kluby, jak GKS Katowice – podsumowywał odbierający nagrodę przewodniczący Komisji Sportu, Kultury i Promocji w Katowicach Krzysztof Pieczyński. – Nagroda za 2023 rok to też nagroda za sukcesy sportowe – podkreślał, odwołując się do osiągnięć hokeistów i piłkarek z klubu GKS Katowice oraz takich sportowców indywidualnych, jak związane z katowicką AWF Ewa Swoboda i Justyna Święty-Ersetic.
O tym, że nie jest to przypadek, tylko efekt wieloletniego budowania sportowego wizerunku miasta, przekonywał podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic. – W zasadzie wszystkie wielkie wydarzenia sportowe w dyscyplinach nam znanych miały swój początek właśnie w Katowicach. Myślę tu o meczach siatkówki w ramach mistrzostw Europy, świata czy zmagań klubowych. W Spodku gościła także piłka ręczna, tenis, imprezy hokejowe, lekkoatletyczne. Także na poziomie mistrzowskim – wyliczał. – Katowice stały się rozpoznawalne, przełamując stereotyp miasta węgla i stali, w zamian idąc w kulturę i sport, a ostatnio w naukę – mówił.
Oczywiście, w oczach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta